Mała podłużna deseczka do jogi jest wykonana z drewna. Z jednej strony jest podłużnie ścięta. Jest używana jako podpórka dla dłoni, stopy, łokci.

Jeśli ktoś odczuwa ból nadgarstka przy jego zginaniu (miał np.  zwichnięty), to nie może wykonywać wielu pozycji hatha jogi. Zastosowanie deseczki zmniejsza ból, albo go całkowicie chwilowo usuwa w zależności od stanu ręki. Deseczka zmniejsza kąt zgięcia nadgarstka w psie z głową do dołu, gdzie nie jest on jeszcze taki duży. W pozycji kija albo psie z głową do góry ka między dłonią i przedramieniem wynosi około 90 stopni i tutaj zazwyczaj ból jest znacznie intensywniejszy. Opierając nadgarstki na wyższej części deseczki sprawdzamy stan bólu w porównaniu do wykonania bez pomocy. Jeśli ból jest znacznie mniejszy to możemy próbować zrobić w ten sposób pozycję. O to kiedy i jak dokładnie zastosować ten przyrząd pytaj swojego doświadczonego nauczyciela jogi.

W staniu na rękach kąt zgięcia nadgarstka jest podobny jak w poprzednich dwóch pozycjach, ale na rękach spoczywa ciężar całego ciała, więc znowu trzeba sprawdzić czy jest możliwe wykonanie pozycji. Jeśli ślizgają Ci się dłonie, to zawiń koniec maty na deseczkę.

W świecy można podkładać ten przyrząd pod łokcie. Pomaga to w lepszym dociśnięciu dłoni do pleców, a więc i wyprostowaniu pozycji.

W pozycjach stojących czasem podkłada się deseczkę pod stopę. Można ją ustawić w poprzek stopy pod nasadami palców albo pod piętą lub pod np. zewnętrzną krawędź stopy. Te modyfikacje powodują zmianę rozkładu ciężarów na stopie i wpływają na korektę pracy w nodze.

Fot.1

Fot.2

Fot.3

Fot. 4

Fot.5

Fot. 6