Kijki do jogi do stania na głowie
Kijek do jogi a właściwie dwa w staniu na głowie, czyli salamba-sirsasanie podtrzymują barki. Barki o wiele łatwiej jest trzymać wysoko i szerzej, co pozwala prościej stać w staniu na głowie. Zmniejsza się też ciężar na głowie, co odciąża szyję.
Jak je ustawić?
Po złożeniu maty na cztery części albo maty i koca pod głowę ustawia się kijki jak pokazano na zdjęciu. Kijki stoją pod kątem do ściany oraz jednocześnie pod kątem do ziemi. Ich końce na ziemi są na szerokość taką, aby zmieściły się między łokcie w staniu na głowie. Drugie końce opiera się o ścianę i można użyć jakiejś podkładki. Na zdjęciu jest to pianka do jogi.
Następnie układa się ręce tak jak zwykle do stania na głowie 1, czyli zaplata się palce i tworzy „koszyczek” z rąk. Układamy dłonie przy samej ścianie (w tym przypadku jest to płaszczyzna drabinki). Musimy trochę poeksperymentować z ułożeniem kijków. Czasem trzeba je dosunąć do ściany,gdy nie czujemy oparcia nasad barków przy szyi. Czasem zaś odwrotnie. Zależy to od wzrostu i sztywności konkretnej osoby.
Zalety używania kijków do jogi w sirsasanie
- Odciąża szyję, a więc ją chroni przed przeciążeniem.
- Uczy nas trzymać barki na tym samym poziomie i w tej samej odległości od ściany.
- Zmniejsza napięcie w głowie.
- Otwiera mocniej pachy.
Na kolejnych zdjęciach są etapy pośrednie i końcowa pozycja.
Kijek do jogi w uttanasanie
Kijki w tej pozycji możemy wykorzystać do uwrażliwienia się na stopy, co jest ważne w każdej pozycji stojącej. Ponadto troszeczkę 😉 zmieniamy ich ułożenie.
Są dwa ułożenia:
- Pod wewnętrzną przyśrodkową krawędź pięty. Widzimy najpierw wariant z dłońmi na ziemi i potem łapiemy się za łokcie.
- Pod krawędź nasad palców (kolejne zdjęcia).
Kijek do jogi w wygięciach do przodu
Przyrząd ten opieramy o stopę i ciągniemy dłońmi za niego, a nie za stopę jak jest w normalnej pozycji. Kijek może być w 3 miejscach, dwóch jak w uttanasanie pokazane poprzednio oraz na pięcie przy ścięgnie Achillesa.
Kijek do jogi w psie z głową do dołu
Umieszczamy go pod wewnętrzną krawędź pięty i dociskamy mocno do ziemi.
Przedstawione warianty nie wyczerpują tematu. Jeśli chcesz poznać jeszcze inne sposoby ich wykorzystywania, to zapraszamy na zajęcia jogi do nas.
Czy próbowałeś już stać na głowie z kijkami? Jak to odczuwasz? Podziel się swoimi wrażeniami.
Jeśli coś jest niejasne, chcesz coś dodać lub masz inne zdanie, to napisz w komentarzu.
Najnowsze komentarze