Wałek do jogi jest bardzo często wykorzystywanym przyrządem – dużo osób lubi pozycje leżące (;-).
Jedną z najbardziej ulubionych pozycji przez rzesze „joginów” jest supta-baddha-konasana, czyli złapany kąt.
Wałek do jogi i jego wykorzystanie
Wałek do Jogi przydatny jest elementem pomagającym osiągną pozycje relaksowe. Jest to pozycja relaksowa w której leżymy ze zgiętymi nogami i złączonymi podeszwami stóp. W tym przypadku tułów jest podparty na wałku wzdłuż kręgosłupa. Dodatkowo stopy są złapane paskiem, a pod głowę podłożony koc.
Pozycja viparita-dandasana
Następna pozycją w której wykorzystujemy bolstery jest viparita-dandasana. Jest to uproszczona wersja, pasywna. Krzyżujemy dwa wałki, górny powinien być wzdłuż kręgosłupa i na takim „krzyżu” się kładziemy. Okolica mostka i piersi powinna być najwyżej, głowa jest lekko odchylona do tyłu i spoczywa na wałku, biodra i nogi są na podłodze.
Wałek do Jogi można wykorzystywać jako siedzisko podwyższające nam biodra. Na zdjęciu jest maricyasana III należąca do grupy skrętów. Siedzimy na wałku co pomaga nam łatwiej wyprostować i wyciągnąć tułów. Siedząc przy ścianie można na niej oprzeć dłoń i dzięki temu mocniej się skręcić.
Pozycje relaksowe
Na kolejnych zdjęciach mamy same pozycje relaksowe, przy czym w jednej z nich – pavanamukhtasanie opieramy przód tułowia a nie plecy jak w pozostałych o wałek. Gdy kładziemy się na wałku, to otwiera nam on tułów z przodu jak widać na kolejnych ilustracjach:
- pozycja ryby – matsyasana,
- nieboszczyk – savasana,
- most – setu-bandha-sarvangasana; w tej pozycji oparte są biodra na dwóch skrzyżowanych wałkach (tak jak w pierwszej pozycji), co bardziej otwiera nam brzuch, pachwiny i przeponę.
- leżący wojownik – supta-virasana.
Powinniśmy pamiętać, że mamy tendencję do odpuszczania sobie. Ogarnia nas lenistwo i często wykonujemy za dużo pozycji leżących, chociaż jest to ważna grupa ćwiczeń. Jednak powinny być dodatkiem do solidnej praktyki innych asan.
Najnowsze komentarze